top of page

Kto może kierować ruchem drogowym?Poza wybranymi służbami mundurowymi, osobą uprawnioną do kierowania ruchem drogowym może być każdy kto odbędzie specjalistyczny kurs oraz zda z pozytywnym wynikiem egzamin państwowy przeprowadzany przez jednostki terytorialne w większości miast Polski. Najczęściej są to Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Na tym przykładzie właśnie chciałbym się skupić ponieważ tym zajmuję się zawodowo.

No to zacznijmy od tego jak zdobyć odpowiednie uprawnienia do kierowania ruchem, a może najpierw jakie trzeba spełnić wymogi prawno-formalne. Nie będę się tutaj rozpisywać, a jedynie podam podstawę prawną.


Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnione są osoby, o których mowa w § 2.1. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010r. w sprawie kierowania ruchem drogowym oraz art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „PRAWO O RUCHU DROGOWYM” ( Kodeks drogowy)


Kilka słów o szkoleniu oraz egzaminie.

Kurs trwa 8 godzin i zawiera część teoretyczną oraz "praktyczną". Jak to z każdym szkoleniem bywa, jego atrakcyjność jest zależna od osoby prowadzącej. Poza aktami prawnymi i tej trudniej przyswajalnej teorii na kursie pokazywane są filmy z YT ze zdarzeniami drogowymi, przedstawiane są przykłady z życia wzięte. Od siebie dodam, że po tym szkoleniu zacząłem zapinać pasy w aucie :-) Ogólnie rzecz biorąc to ciekawe szkolenie. Część praktyczna to symulacja ruchu rąk, obrót ciała podczas kierowania ruchem więc to rzecz banalna.

Egzamin. Jeżeli uczestniczysz w szkoleniu tzn. nie przeglądasz w tym czasie FB, YT czy TT to trudno tego nie zaliczyć. Test wyboru - chyba 20 pytań z czego na 16 trzeba odpowiedzieć poprawnie. Odnoszę wrażenie że jeśli ktoś nie zdał to dlatego, że został wysłany przez pracodawcę na ten kurs i niekoniecznie chciał go zaliczyć.


Kiedy już masz uprawnienia.

Jeżeli wysłali Cię z firmy to w odpowiednim celu i zapewne wiesz co będziesz robić.

Jeżeli to inicjatywa własna to podnosisz swoje kwalifikacje i zwiększasz możliwości zatrudnienia i zarobkowania. Na pewno Twoje uprawnienia do kierowania ruchem będą chcieli wykorzystać w branży drogowej. Budowa dróg to ogólne pojęcie. Chodzi też, a może nawet przede wszystkim, o remonty dróg gdzie zostaje wprowadzony ruch wahadłowy. Cała branża ochroniarska podczas zabezpieczeń imprez masowych, koncertów itd. Więcej informacji i przykładów wykorzystania uprawnień do ręcznego kierowania ruchem znajdziesz w innym moim poście.


Kamizelka kierującego ruchem


Więcej o osobach uprawnionych do kierowania ruchem w kategorii "informacje ogólne https://www.rkr.net.pl/blog/categories/informacje-ogolne

265 wyświetleń1 komentarz

1 Comment


Dariusz Szpakowski
Dariusz Szpakowski
Jan 30, 2023

Napisz do nas jeśli masz pytania. W komentarzu lub na maila, którego znajdziesz w KONTAKT 📓

Like
bottom of page