top of page

Kurs z kierowania ruchem drogowym - jakie pytania na egzaminie?

Na wstępie podpowiem, że nie znajdziecie testu w sieci. Każdy ośrodek przeprowadzający szkolenia i egzaminy z kierowania ruchem pytania układa we własnym zakresie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych określa jedynie zakres zagadnień, który musi obejmować szkolenie z kierowania ruchem. Tym samym to Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jest podmiotem, który tworzy dokładny program szkolenia oraz test egzaminacyjny. Nawet jeżeli ktoś wrzuci do sieci sfotografowany test to może być on nieaktualny.


To na pewno musisz zapamiętać bo z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na egzaminie.


Obowiązek stosowania się do poleceń, sygnałów i znaków drogowych:

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych

2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi


Powyższe znajdziesz w: (też warto zapisać podczas szkolenia)

Dz.U.2022.0.988 tj. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.

Dział II. Ruch drogowy

Rozdział 1. Zasady ogólne

Art. 6. Osoby uprawnione do wydawania poleceń i sygnałów


Powyższe przyda się Wam też na drodze. Kierowcy nie zawsze pamiętają czego uczyli się na kursie prawa jazdy i zdarza się, że wjeżdżają na drogę pomimo naszych sygnałów wskazujących, że wjazd jest zabroniony. Potem się tłumaczą, że zapaliło się zielone światło i dlatego ruszyli. Musicie być pewni swoich uprawnień na drodze ale też ważna jest Wasze ułożenie ciała, Wasza postawa. O tym poniżej bo to musi znaleźć się na teście z kierowania ruchem.


Postawa policjanta

Podstawowe zasady.

Postawa bokiem do nadjeżdżającego pojazdu oznacza, że droga jest otwarta i można jechać.

Postawa przodem do nadjeżdżającego pojazdu oznacza, że wjazd jest zabroniony.

Nie ma znaczenia czy jest to policjant czy inna osoba z uprawnieniami do kierowania ruchem.Abstrahując już od szkolenia i testu z kierowania ruchem. Odpowiednia postawa to najważniejsza rzecz do zapamiętania. W praktyce kierowcy nie obserwują cały czas osoby od kierowania ruchem. Jeżeli zobaczą nagle, że stoisz bokiem to ruszą.


Pojawią się zapewne też pytania z "paragrafami".

Warto na początku szkolenia spytać wykładowcę czy w czasie egzaminu z kierowania ruchem będzie można korzystać z notatek. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, to pytania z Dziennika Ustaw nie będą stanowić problemu.


Więcej o szkoleniu i egzaminie w kategorii "szkolenia oraz egzamin" https://www.rkr.net.pl/blog/categories/szkolenie-oraz-egzamin

1443 wyświetlenia1 komentarz

1 Comment


Dariusz Szpakowski
Dariusz Szpakowski
Feb 03, 2023

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to napisz w komentarzu lub wyślij emaila na adres, który znajdziesz w KONTAKT 📜

Like
bottom of page